ZERO WASTE – DLACZEGO WARTO I JAK ZACZĄĆ

zero waste

Żeby żyć zgodnie z filozofią zero waste nie musisz od razu uprawiać własnych warzyw i pić wody z kałuży. Możesz zacząć od małych i prostych zachowań, aby żyć choć trochę bardziej w zgodzie z naturą. Nie kosztuje nic, a sprawia, że czujesz się lepiej. Masz świadomość, że robisz coś dobrego.

Czym jest zero waste

Zero waste to styl życia, które zakłada generowanie jak najmniejszej ilości odpadów. Co za tym idzie pomaga chronić środowisko. Polega również na tym, aby robić świadome zakupy i wykorzystywać produkty lub opakowania w inny sposób. Filozofia zero waste opiera się na zasadach 5R:

Refuse (odmawiaj) – zasada ta polega na odmowie stosowania produktów generujących zbędne odpady, np. ulotek czy naczyń jednorazowych.

Reduce (ograniczaj) – opiera się na redukowaniu używanych na co dzień rzeczy, ograniczeniu kupowania i konsumpcji niepotrzebnych produktów, w tym również towarów jednorazowych czy nadmiernie opakowanych.

Reuse (użyj ponownie) – polega na stosowaniu opakowań wielorazowych, wykorzystywaniu produktów na różne sposoby i używaniu powtórnie przedmiotów, które wydają się śmieciami (np. szklaną butelkę po oliwie można wykorzystać jako opakowanie na domowy sok czy nalewkę).

Recycle (segreguj i przetwarzaj) – zasada ta mówi o segregowaniu produkowanych odpadów, wrzucaniu ich do odpowiednich pojemników czy zanoszeniu do stosownych punktów, np. skupu makulatury.

Rot (kompostuj) – punkt ten zakłada kompostowanie odpadków organicznych oraz stosowanie wyrobów, które mogą trafić na kompost po zużyciu, takich jak bambusowa szczoteczka do zębów.

zero waste

Woda

O problemie nadmiernego zużycia wody słyszał niemal każdy. Istotnie jest to duże zagrożenie dla świata. Okazuje się, że ograniczyć zużycie wody możemy sami w swoim domu. Po pierwsze pijąc wodę z kranu. Mieszkając w Polsce nie mamy problemu z zanieczyszczoną wodą. Sanepid bada wodę w ujęciach i oczyszczalniach. Na stronie internetowej Sanepidu, możesz sprawdzić czy woda w Twojej miejscowości jest zdatna do picia. Druga sprawa to cena. Najtańszą butelkę wody o pojemności 1,5 litra można kupić za około 0,70 zł. Tymczasem woda w kranie kosztuje średnio 7 zł…za 1000 litrów. Zatem, aby kupić 1000 litrów najtańszej wody butelkowanej musisz zapłacić 467 zł. Różnicę widać gołym okiem. Picie wody z kranu to ogromna oszczędność pieniędzy i unikanie generowania plastikowych odpadów. Również oszczędzanie wody w domu spowoduje, że będziesz bardziej eko, a nie zauważysz żadnej różnicy w wygodzie. Wprowadź kilka prostych zasad:

  • Gotuj tylko tyle wody ile potrzebujesz – oszczędzasz nie tylko wodę, ale i prąd lub gaz
  • Zakręć wodę podczas mycia zębów lub golenia – wodę używaj tylko do spłukiwania
  • Bierz prysznic zamiast kąpieli – efekt ten sam, a zużycie wody kilkukrotnie mniejsze

Metoda małych kroków

Kiedyś trzeba zacząć. Tak jest ze wszystkim. Jeśli chcesz się nauczyć jeździć na nartach to musisz zacząć. Na początku instruktor, małe górki i podstawy techniki. Tak samo jest z zero waste. Zacznij od małych rzeczy, które mają duże znaczenie. Nie musisz od razu zamieniać się w amisza. Na początek wystarczy, że będziesz less waste:

  • Zaopatrz się w torbę wielokrotnego użytku, np. bawełnianą i używaj ją zamiast foliowych reklamówek
  • Kupuj tylko tyle jedzenia ile zdołasz zjeść – skończ z wyrzucaniem przeterminowanych produktów
  • Unikaj jednorazowych opakowań – wody możesz napić się ze szklanki zamiast z plastikowego kubka
  • Zamień plastikową szczoteczkę do zębów na bambusową – jest ładniejsza i biodegradowalna.

Jak zacząć?

Od małych rzeczy. Idealna do tego jest bambusowa szczoteczka do zębów. Jest lekka, antybakteryjna i biodegradowalna.  Wygląda jak milion dolarów, a kosztuje tylko 10 zł. W naszym sklepie dostępna w abonamencie. Zamawiasz raz a o jej regularnej wymianie pamiętamy za Ciebie.

2 Komentarze do “ZERO WASTE – DLACZEGO WARTO I JAK ZACZĄĆ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*