
Z czym kojarzą się Święta Bożego Narodzenia? Z rodzinną atmosferą, choinką, wolnym czasem, kolędami? Każdemu z czymś innym. Wiemy jednak z czym absolutnie nikomu nie kojarzą się święta. Z oszczędnością. Mnóstwo jedzenia, prezenty, zakupy itd. Chyba każdego z nas mama przyłapała na podjadaniu świątecznych frykasów. Jeszcze przed ciosem wyprowadzonym ścierką można było usłyszeć “ Zostaw, to na święta”, aby już 25 grudnia usłyszeć “jedzcie bo się zepsuje”. Czy w tym świątecznym szaleństwie można zachować umiar? Pewnie, że można. My jak zwykle stoimy na stanowisku, że wszystko jest dla ludzi i nie można popadać ze skrajności w skrajność. Mamy też kilka pomysłów co zrobić, aby święta były trochę bardziej eko. Czytaj dalej i poznaj sposoby na święta zero waste.
Jedzenie
Coś czego naprawdę nie znosimy to marnowanie jedzenia. Serio. Już nawet nie chodzi o oszczędność pieniędzy. Pamiętajmy, że na tym świecie nadal są ludzie, którzy nie jedzą codziennie. Nie marnujmy jedzenia chociażby z szacunku dla nich. Niestety w trakcie świąt od lat marnujemy tony jedzenia. Statystyczny Polak wyrzuca 2 kg jedzenia miesięcznie. W okresie świąt jest to już 2-3 razy więcej. Można temu przeciwdziałać bez szkody dla wygody i tradycji. Oto kilka pomysłów:
- Zastanów się jakie potrawy smakują Twojej rodzinie najbardziej, a które są mniej lubiane. Być może warto z czegoś zrezygnować? A jeśli czujesz, że niedotrzymanie tradycji pali Cię od środka – zrób połowę tego co zawsze. Dzięki temu tradycja będzie zadowolona, a Twoja lodówka mniej obciążona po świętach.
- Zaprzyjaźnij się z zamrażarką. Bigos, czy uszka będą jak znalazł na styczniowy obiad.
- Wykorzystaj resztki. To, czego nie można zamrozić można wykorzystać w inny sposób. Zrobić pasztet, leczo czy zupę.
Jak dbać i jak często wymieniać szczoteczkę do zębów.

Choinka
Żywa czy sztuczna? Bez wątpienia obie opcje mają swoich zwolenników i przeciwników. Każda choinka ma w sobie plusy i minusy związane z ekologią. Sztuczna jest zrobiona z plastiku i rozkłada się od 400 do nawet 700 lat. Z drugiej strony jedna sztuczna choinka potrafi ozdobić kilka lub kilkanaście świąt. Natomiast żywa choinka pięknie pachnie i nie zagraża środowisku. Plusem jest to, że w Polsce gospodarka leśna stoi na wysokim poziomie i w miejsce każdego wyciętego drzewa jest sadzone kilka nowych. Dlatego jakąkolwiek opcję wybierzecie rozważcie za i przeciw.
Ozdoby i dekoracje
Sama choinka jest piękną ozdobą, ale magia dzieje się dopiero po jej przystrojeniu. Co wykorzystać do udekorowania świątecznego drzewka? Opcji jest wiele. W jakich wyborach kryje się świąteczny duszek zero waste? Oto kilka pomysłów. Bierzcie jak swoje.
- Lubisz bombki? Sięgnij po te szklane. Są ładniejsze niż plastikowe i jeśli tylko nie rozbiją się w drobny mak, będą służyć swoją urodą kilka sezonów.
- Zajrzyj na strych. Stare rodzinne ozdoby mogą być w 120% plastikowe, ale przenoszą masę wspomnień i mogą służyć jeszcze dekady.
- Uruchom swoją kreatywność. Suszone pomarańcze, laski cynamonu, czy własnoręcznie pieczone piernik – nadają niepowtarzalny klimat.
Świąteczny stół
- Wybieraj świeczki z naturalnego wosku pochodzenia roślinnego (sojowe, rzepakowe) lub wosku pszczelego. Jest to produkt, który nie pozostawia żadnych odpadów. Zadbaj, żeby świeczka była w szklanym opakowaniu.
- Wybierz bawełniane lub lniane obrusy i serwetki. Naturalny materiał pięknie się prezentuje i będzie służył przez lata.

Prezenty
Last but not least, świąteczne prezenty. Wszyscy lubimy je dawać i otrzymywać. Kolejki w sklepach i obciążone łącza internetowe wskazują, że w 2020 r. również oszaleliśmy w pogoni za idealnym podarunkiem. O co warto zadbać?
- Przemyśl, czy na pewno chcesz kupić prezenty przez kliknięcie „kup teraz” licząc, że może się spodoba. Może lepiej skupić się na dopasowanych, przemyślanych prezentach dla najbliższych?
- Podaruj przeżycie. Nie każdy prezent musi być rzeczą zapakowaną w czerwony papier obwiązany wstążką. Może bilet na koncert ulubionego zespołu, warsztaty kulinarne, dostęp do platformy z grami dla fana gier.
- Zastanów się, czy prezent wykonany z sercem – ręcznie robione i dekorowane pierniczki, komponowana herbata, czy domowy dżem, nie rozjaśnią twarzy Twojego taty bardziej niż szesnasty krawat.
Nie bez znaczenia jest również opakowanie. Tutaj mamy naprawdę duże pole do popisu. Oto co możesz zrobić:
- Zbieraj opakowanie\a po prezentach, które otrzymałeś/aś. Dzięki temu możesz je wykorzystać, kiedy Ty będziesz obdarowywać drugą osobę
- Zapakuj prezent w papier do pieczenia. Następnie zawiń sznurkiem, dodaj kwiatek lub gałązkę. Oryginalnie i estetycznie.
- Wykorzystaj gazetę jako papier do pakowania. Sprawdzi się idealnie do pakowania książek.
To tylko kilka pomysłów na prezentowe ekoopakowanie. Jesteśmy pewni, że masz ich więcej. Jeśli tak, weź udział w wyzwaniu Szczoteko i zapakuj prezent korzystając z rzeczy dostępnych pod ręką. Zrób fotkę i udostępnij ją na swoich relacjach. Dokładne zasady znajdziesz TUTAJ.
Na autora najbardziej kreatywnego opakowania czeka półroczna subskrypcja szczoteko. Pakowanie, czas, start. Na wrzucenie relacji masz czas do 24 grudnia do 23.59.