Próchnica – dlaczego jest taka groźna?

próchnica

Próchnica to choroba. Tak choroba. Nie jakaś przypadłość ani dolegliwość. Na szczęście tej chorobie można skutecznie zapobiegać i całkowicie ją wyleczyć. Mimo to na próchnicę minimum kilka razy w życiu choruje niemal każdy z nas. Nie ma się co dziwić. Tylko połowa Polaków myje zęby codziennie rano i wieczorem. Również połowa 3 – latków ma już dziury w zębach. Zatem co robić, żeby nie martwić się próchnicą? A jeśli już nas dotknie to jak ją leczyć?

Skąd to się bierze?

W Polsce próchnica to problem 95% dorosłych, z których aż 57% osób po 40 roku życia nosi protezę. Nie lepiej sprawa wygląda u dzieci i nastolatków. Dentyści stwierdzają próchnicę u połowy dzieciaków. Również połowa młodzieży świętuje osiemnastkę bez pełnego uzębienia. Winę za taki stan rzeczy ponoszą głównie słodycze, a konkretnie cukier w nich zawarty. To on sprzyja rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ. Jeśli nadmierne spożycie cukrów połączymy z brakiem regularnej higieny jamy ustnej to próchnica murowana. Nadmiar cukru w diecie, oprócz próchnicy, spowoduje również stan zbyt niskiego wzrostu do wagi ciała:-). Jednak to już jest temat na bloga dietetycznego.

Chcesz wiedzieć więcej jak prawidłowo dbać o zęby? Pobierz nasz e-book

Rozpoznanie wroga

Pierwsze stadium próchnicy jest dość trudne do rozpoznania w warunkach domowych ponieważ na zębach pojawiają się białe plamki, które ciężko wyłapać jedynie przeglądając się lustrze. Natomiast dentysta zauważy je od razu. To jest etap, w którym nieprzyjemne borowanie nie jest konieczne. Dentysta jedynie oczyści ząb i nałoży związek fluoru. Dlatego tak ważne jest regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego. Kolejnym etapem rozwoju próchnicy jest pojawienie się plam o ciemnej barwie. To już widać gołym okiem. Często na tym etapie towarzyszy już ból. Bez borowania już się nie obejdzie, a jeśli problem zostanie zbagatelizowany to może dojść już do leczenia kanałowego. Ani to przyjemne, ani tanie.

Stań do walki

Kluczem do sukcesu w walce z próchnicą jest właściwa dieta i regularna higiena. Wyeliminuj cukier ze swojego jadłospisu. Może nie całkowicie. Jakaś radość się w życiu należy. Poza tym żadna babcia nie wypuści Cię od siebie jak nie zjesz serniczka :-). Pamiętaj jednak, żeby po zjedzeniu czegoś o wysokiej zawartości cukru przepłukać chociaż buzię płynem do płukania jamy ustnej. Ponadto warto używać nici dentystycznej lub irygatora przynajmniej raz dziennie. Jedzenie lubi się gromadzić między zębami i możesz tego nawet nie wyczuwać. Odwiedzaj również swojego dentystę raz na 6 miesięcy. Zrobi niezbędny przegląd a w razie konieczności wprowadzi odpowiednie leczenie.

próchnica

Jak dbać i jak często wymieniać szczoteczkę do zębów.

Wymieniaj regularnie

I nie mamy tu na myśli oleju w silniku Twojego samochodu, tylko szczoteczkę do zębów. Swoją drogą ciekawe, że każdy wymienia olej w aucie zgodnie z zaleceniami producenta, a szczoteczkę do zębów wtedy “jak mi się przypomni”. Samochód nie uśmiechnie się za Ciebie i nie zapłaci za leczenie kanałowe. Dlatego równie ważna, jak samo szczotkowanie zębów, jest regularna wymiana szczoteczki do zębów. Na szczęście w szczoteko o wymianie Twojej szczoteczki pamiętamy za Ciebie. Ty możesz się zająć innymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*