Nadwrażliwość zębów i sposoby jej zapobiegania

nadwrażliwość zębów

Pijesz gorącą kawę i czujesz, że coś jest nie tak. Jesz swoje ulubione lody i coś Cię strzyka w zębie. Chyba każdy z nas poczuł kiedyś to niemiłe uczucie. Często jest to sygnał, że zbliża się wizyta u stomatologa. I znowu kilka stówek pęknie….ekh. Okazuje się, że nie musi to od razu oznaczać leczenia kanałowego. To czy dopadła Cię nadwrażliwość zębów możesz sprawdzić domowymi sposobami.

Co to jest nadwrażliwość zębów?

Jest to nic innego jak nadmierna reakcja zęba na zimno, ciepło, dotyk lub smak. Nadmierna reakcja czyli po prostu ból. Na szczęście nie jest on związany z żadną wadą ani chorobą zęba. Ufff. Ból, który odczuwamy jest spowodowany odsłonięciem zębiny – tkanki budującej ząb, a to z kolei jest spowodowane uszkodzeniem szkliwa. Szkliwo zębów niestety nie ma zdolności regeneracyjnych i samo się nie odbuduje. Są natomiast domowe sposoby na jego odbudowę. Dlatego jeśli podczas jedzenia czy picia czujesz kłucie w zębie to jest to pierwszy sygnał, aby wprowadzić w swoje życie kilka zmian.

nadwrażliwość zębów

Zrób to sam

Oto kilka domowych sposobów na nadwrażliwość zębów:

  1. Używaj pasty przeznaczonej specjalnie do nadwrażliwych zębów – bez problemu znajdziesz ją w aptece czy drogerii. Na opakowaniu znajdziesz pożądaną informację.
  2. Używaj pasty zawierającej związki fluoru i związki potasu – fluor zamyka kanaliki zębiny, a potas zmniejsza wrażliwość zakończeń nerwowych.
  3. Używaj nici dentystycznych, aby pozbyć się resztek jedzenia z zakamarków między zębami
  4. Opanuj zaciskanie i zgrzytanie zębów – wiem, że życie bywa stresujące, ale żeby aż tak?
  5. zmień dietę – ogranicz spożycie cytrusów, które mają dużo kwasu i źle wpływają na szkliwo. Zrezygnuj również z cukru, w tym ze słodkich napojów. Cukier jest największym wrogiem zdrowych zębów i…płaskiego brzucha 🙂 Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.
  6. Szczotkuj zęby prawidłowo – Tak, technika ma znaczenie. Poruszyliśmy ten temat TUTAJ. Zapraszamy.
  7. Odwiedzaj dentystę regularnie – nie musisz do niego chodzić na kawę. Swoją drogą ciekawe ile by kosztowała :-). Natomiast profilaktyczna wizyta raz na kilka miesięcy wystarczy, żeby spać spokojnie.
  8. Używaj dobrej szczoteczki – to znaczy takiej z miękkim włosiem. Nie zgrywaj kozaka. Szczoteczka z twardym włosiem wcale nie umyje Twoich zębów lepiej. A jeśli borykasz się z nadwrażliwością to tylko spowoduje większy ból. Miękkie włosie umyje zęby tak samo, a ograniczy cierpienie.

Nadwrażliwość zębów dotyka około 20% osób. Jest to jednak przypadłość, z którą możemy sobie poradzić sami, o ile szybko zareagujemy. Zwłoka skończy się koniecznością zabiegu stomatologicznego, który tani nie będzie. Twoje zdrowie i dobre samopoczucie zależy głównie od Ciebie. Małymi rzeczami jesteś w stanie zapewnić sobie zdrowy uśmiech. A skoro o małych rzeczach mowa. Zobacz nasze bambusowe szczoteczki z miękkim włosiem. Dostępne w subskrypcji. Zamawiasz raz, a o regularnej wymianie pamiętamy za Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*