Jak płacić kartą w internecie

jak płacić kartą w internecie

Siadasz przy komputerze i rozpoczynasz poszukiwania. Zwinnie niczym kuna przeszukujesz wirtualne witryny. Wreszcie jest. Uśmiechasz się, bo widzisz napis “PROMOCJA”. Upatrzone buty, konsola z dodatkowym padem, nowe opony do roweru. Jeszcze tylko parę kliknięć i lis jest w kurniku. Kogo z nas nie ekscytują zakupy? I to jeszcze takie, które nie wymagają wyjścia z domu i dźwigania ciężkich toreb. Dla wielu z nas jest to sposób na dobry humor. Dlatego, że zakupy przez internet są odzwierciedleniem naszego stylu życia. Są szybkie, przyjemne i wspierane przez nowoczesne technologie. Ale czy są bezpieczne? Czy wiesz jak płacić kartą w internecie?

Czy jest się czego bać?

Absolutnie nie. Ponieważ zakupy internetowe, poziomem bezpieczeństwa, nawet przewyższają te w realu. Chociażby dlatego, że podczas zakupów w internecie swoją kartę masz zawsze przy sobie. Nie przekazujesz jej sprzedawcy w sklepie czy kelnerowi w restauracji. Ponadto nikt nie podejrzy Twojego PINu gdy robisz zakupy. Teraz powiesz, że przecież za zakupy poniżej 100 zł nie trzeba wpisywać PINu. Widziałeś ostatnio cenę papryki albo truskawek? Choćbym nie wiem jak się starał, nie udało mi się jeszcze w Lidlu zejść poniżej stówy. Natomiast podczas zakupów internetowych zagrożenie, że ktoś skorzysta z Twojej karty spada do zera. Myślisz sobie: ,,OK, a co z możliwością wykradzenia danych karty przez inne osoby?”

Zachowaj ostrożność

Na pewno znasz mrożące krew w żyłach historie, o złodziejach montujących w bankomatach kamery. Albo o podglądaczu, który dzierżąc w dłoni lornetkę, stał w oknie kamienicy i spisywał numer PIN i dane karty jej posiadacza. Może również znasz przypadki ludzi, którzy w mediach społecznościowych zamieszczali zdjęcie swojej karty płatniczej z niewinnym pytaniem “Hej, właśnie przyszła. Jak wam się podoba?” O ile na zwykłą głupotę lekarstwa nie znajdziemy, to ostrożności możemy się nauczyć.

Według Visa i Mastercard wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby cieszyć się zakupami i spać spokojnie.

  1. Kupuj w znanych sklepach internetowych.
  2. Jeśli nie znasz sklepu, w którym chcesz zrobić zakupy, sprawdź czy zasługuje na Twoje zaufanie. W regulaminie na stronie sklepu znajdziesz dane firmy, które możesz potwierdzić w CEiDG. Jeśli nadal masz wątpliwości, napisz maila. Każdy sklep, który chce pozyskać nowego klienta odpowie na Twoje pytania.
  3. Nigdy nie podawaj numeru PIN do karty. Jeśli jakiś sklep tego od Ciebie wymaga, zrezygnuj z zakupów.
  4. Upewnij się, że połączenie jest szyfrowane. W lewym górnym rogu okienka przeglądarki szukaj symbolu kłódki. Jeśli tam jest, oznacza to, że strona ma certyfikat SSL. Sam adres strony powinien zaczynać się od https://. Jeśli tego nie ma to znajdź inny sklep.
  5. Sprawdź warunki i koszty dostawy towaru. Szukaj informacji w stopce strony lub w Regulaminie sklepu
  6. Ustaw dzienny limit wydatków na swojej karcie. Nawet w przypadku zgubienia lub kradzieży karty, nie stracisz wszystkich oszczędności.
dane karty

Czy podawanie danych karty jest bezpieczne?

Chcąc płacić kartą w Internecie miej świadomość, że sklep w którym kupujesz nigdy nie pozyskuje danych Twojej karty. Dlatego, że cały proces płatności odbywa się między Twoim bankiem, bankiem sprzedawcy i – odpowiednio – siecią VISA lub Mastercard. Sama płatność jest bardzo złożona z punktu widzenia technologicznego. Zawiera zapytania, autoryzacje, potwierdzenia i szyfrowania. Z punktu widzenia klienta jest łatwa i trwa zaledwie kilka sekund. Zwróć uwagę, że obok zabezpieczeń systemowych, korzystasz również z zabezpieczeń internetowych, ponieważ strona sklepu musi zawierać wspomniany wcześniej certyfikat SSL. Podczas zakupów dostaniesz sms z kodem autoryzacyjnym, aby Twój bank miał pewność, że to właśnie Ty robisz zakupy.

Jak płacić kartą w praktyce

Znasz już teorię. Czas sprawdzić wiedzę w praktyce. Na zakończenie weź na warsztat nasz sklep www.szczoteko.pl. Zamów swój pierwszy abonament na bambusową szczoteczkę do zębów. My też kiedyś nie pamiętaliśmy o regularnej wymianie szczoteczki. Ty nadal nie musisz, bo my zrobimy to za Ciebie. Zapłacisz kartą, a nasz partner PayU zadba o bezpieczeństwo transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*