Jak być eko w sam raz

jak być eko

Zazwyczaj wolimy konkrety. Chcemy, żeby coś było czarne, albo białe. Albo idziemy na całość, albo nie ruszamy się z miejsca. Przecież nie można trochę iść na spacer, a trochę zostać w domu. Albo trochę wziąć ślub, a trochę zostać singlem. Ale czy na pewno trzeba od razu ruszać pełną parą? Jak być eko w sam raz?

Gdzie jest kosz?

Każda historia nowoczesnego konsumenta zaczynała się przy kasie supermarketu z foliówką w ręku. W każdej polskiej kuchni kosz znajdował się pod zlewem. Tak, jeden kosz na wszystkie śmieci. A podążanie za modą i trendami miało swój początek w zapchanej po brzegi szafie z ubraniami, którą domykało się na kopa. Łazienkowe półki zdobiły kremy w plastikowym opakowaniu grubszym niż warstwa kosmetyku w środku. Tak zaczynało pokolenie, które obecnie buduje swoją świadomość ekologiczną. Warto o tym pamiętać.

Antyczna tragedia nowoczesnego człowieka

Według badania przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown na zlecenie Fundacji WWF Polska na początku 2019 roku, niemal 60 % Polaków postrzega zmianę klimatu jako realne zagrożenie dla siebie i swoich bliskich. To dużo i mało, bo co myśli sobie o tym ponad 15 milionów ludzi? W drodze do “eko” niestety często przeszkadza nam “ego”. Oczywiście płaczemy nad wiadomością o kolejnym rekordzie temperatury na Antarktydzie ( 21 st Celsjusza w lutym). Jednak czy mobilizuje nas to do eko-działania tu i teraz? Z tym jest różnie. No bo w jaki sposób dotyka to mnie dzisiaj, w środę, tu, w Poznaniu? Mentalne połączenie dbania o ekologię z troską o siebie i najbliższych wydaje się być akceleratorem zmian. I zdecydowanie tędy droga 🙂 Ale jak to osiągnąć? Małymi kroczkami.

jak być eko

Od czego zacząć?

Wiele osób powie – od początku. I będą mieli rację. Nie ma sensu zaczynać od końca. Chyba, że czytasz książkę po japońsku. Nie staniemy się świadomi ekologicznie po tygodniu starań i nie uratujemy świata w miesiąc. Za to warto robić małe rzeczy, które nas do tego przybliżą. Można uszyć płócienną torbę na zakupy, ale nie warto biczować się na środku warzywniaka z okazji zapomnienia jej z domu. A ta śliczna bluzka z mięciutkiej bawełny, która jest przecież “zupełnie inna” od tej, którą masz w szafie? Skuś się, a za to oddaj inną ze swoich bluzek potrzebującym. Kupiłeś bidon na siłownię – taki świetny, z filtrem. Gratulacje. Jeśli go nie weźmiesz ze sobą na trening, nie wyrywaj sobie włosów z głowy. Kup butelkę wody, a wracając do domu, pamiętaj żeby pustą butelkę wyrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne.

Bardziej eko

Zaczynanie jest dobre. A budowanie nawyków trwa. Nie trzeba być 100% eko, żeby być eko. Można być bardziej eko każdego dnia. My właśnie jesteśmy w tym punkcie. Uczymy się, łapiemy na błędach i poprawiamy.  Mówimy o sobie, że jesteśmy “w sam raz eko”. Szukamy prostych rozwiązań, które pozwolą naszej planecie na oddech i które będą wartością również dla nas tu i teraz. Tak powstało Szczoteko. Wybór bambusowej szczoteczki do zębów to mniej plastiku w obiegu i spokojna głowa o świeżą szczoteczkę co 2 miesiące. Jak być eko w sam raz? To może być Twój pierwszy krok.

Ale umówmy się. Jeśli znajdziesz sposób na zbawienie świata, daj koniecznie znać. Dołączymy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*