Ile kosztują Twoje dane

ile kosztują twoje dane

To nie jest kolejny nudny wpis o RODO. Te informacje są dostępne na wielu stronach i blogach. Dlatego w dzisiejszym wpisie dowiesz się więcej o swojej “wartości”, a konkretnie o wartości swoich danych osobowych. Czytaj dalej i dowiedz się ile kosztują Twoje dane.

Dane osobowe i ropa naftowa

Zapewne każdy z nas zastanawiał się kiedyś ile jest wart. O ile nie można wycenić wartości samego człowieka, bo nasze życie jest bezcenne, to da się wycenić, np. czyjąś pracę. Ale czy da się wycenić Twoje imię i nazwisko? Okazuje się, że tak. W 2019 roku wartość danych osobowych przekroczyła cenę ropy naftowej. Oczywiście to ile kosztują Twoje dane zależy od wielu czynników. Cena danych osobowych jest zmienna i ma różną wartość dla różnych podmiotów. Celowo użyłem tutaj słowo “cena”, bo dane osobowe można kupić prawie jak w sklepie. Bazę adresów e-mail można kupić za kilka lub kilkadziesiąt groszy za rekord. Ale dane klientów zainteresowanych kredytem już za 100 zł za rekord. Wiadomo, że ani ty ani ja nie mamy żadnej potrzeby, żeby kupić dane jakiegoś Pawła czy Moniki. Nie potrzebujemy tego i jest to “towar” tak samo przydatny, jak wieprzowina w Izraelu. Ale są firmy, które zapłacą za Twoje dane. I to niemało. Po co? Ano po to, aby Ci coś sprzedać. Jeśli lubisz jeździć na rowerze to Twoje dane osobowe i preferencje zakupowe będą smakowitym kąskiem dla producenta rowerów i akcesoriów. 

Wielki Brat patrzy

Zastanawiasz się pewnie jak Twoje dane trafiają do firm i instytucji. Otóż może się zdziwisz, ale podajesz je na tacy. Kiedy zakładasz konto e-mail, kiedy logujesz się na stronie internetowej albo gdy polubisz wydarzenie na Facebook’u. Pliki cookie zbierają informacje o Tobie. Ale nie wpadaj w panikę. Przez to że używasz social mediów nikt nie weźmie kredytu na Twoje nazwisko. No chyba że zamieszczasz fotkę swojej karty płatniczej. Wtedy możesz poczuć zimny pot na skroniach. Skutkiem będzie tylko to, że dostaniesz spersonalizowane reklamy. Bo jeśli grasz w kosza to producent butów do koszykówki woli wyświetlić reklamę Tobie, a nie Twojej mamie. A już od Ciebie zależy czy masz silną wolę i oprzesz się butom reklamowanym przez LeBrona Jamesa.

ile kosztują twoje dane

Włącz myślenie

Wyznaję zasadę, że do wszystkiego trzeba podchodzić z rozsądkiem. To, że udostępniamy dane o sobie jest ceną jaką płacimy za postęp technologiczny. Internet daje wielkie możliwości. Zarówno zarobkowania, komunikowania jak i rozrywki. Płatności mobilne są bezpieczne i wygodne, ale wymagają od nas podania pewnych danych. Dlatego moim zdaniem można, a nawet trzeba korzystać z dobrodziejstw technologii. Tylko rób to z rozwagą, zachowując podstawowe środki bezpieczeństwa.

123456

Nie, to nie jest wyliczanka. Według raportu firmy analitycznej Splash Data “123456” to najpopularniejsze hasło używane przez internautów. Jednocześnie najczęściej łamane. Swoją drogą ciekawe, czy hakerzy przed rozpoczęciem łamania kodu dostępu wpisują na początku 123456. A nuż się uda. Ciekawe ile z takich prób zakończyło się sukcesem. Zanim wyjdziesz z szoku mam dla Ciebie kolejne hasła na podium. Żeby je złamać to już trzeba być informatycznym kocurem. Te hasła to “123456789” i “qwerty”. Badum tss.

Zadbaj o siebie

Aby spać spokojnie wystarczy przestrzegać kilku zasad:

  1. ustaw silne hasło – najlepiej przypadkowe znaki. Pamiętasz jeszcze inwokację z “Pana Tadeusza”? W haśle wystarczy zapamiętać tylko 8 znaków
  2. Nie podawaj danych, których nie musisz – czy sklep internetowy potrzebuje Twój PESEL? Na pewno nie.
  3. Wyloguj się – Jak skończysz robić przelew, wyloguj się. Nie zostawiaj nawet włączonego facebooka. Ktoś może się podszyć pod Ciebie.

A teraz, śpij spokojnie. Przy włączonym rozsądku, nic Ci nie grozi. Wiesz już ile kosztują Twoje dane. Zabaw się teraz w wymyślanie haseł tak abstrakcyjnych, że hakerzy przy setnej próbie, podziękują i poszukają rozrywki gdzieś indziej. Powodzenia w świecie bezpiecznej technologii, np w naszym sklepie www.szczoteko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*