Ekologia w pracy

ekologia w pracy

Wielu z nas w połowie marca zasunęło za sobą biurowe krzesło i już nie pamięta jak się na nim siedziało. Podczas gdy rozpoczęliśmy domowe funkcjonowanie – relaks, rodzina, czas dla siebie – wszystko działo się w otoczeniu domowym. Do tego zestawu dorzuciliśmy jeszcze życie zawodowe. I tak właśnie zaczęła się “era pracy w domu”. Czytaj dalej i przekonaj się, że ekologia w pracy jest bardzo łatwa.

Pandemia wzbudziła ogrom negatywnych emocji i realnego strachu. Spośród wszystkich trudności i ograniczeń, niektórzy znaleźli małą iskierkę nadziei. Nasza planeta wzięła głęboki oddech. Wreszcie ujrzeliśmy nieprzesłonięte smogiem wieżowce w Nowym Jorku, a w weneckich kanałach pojawiły się delfiny. Chcielibyśmy się z tego cieszyć. Niestety skutki społeczne są zbyt dotkliwe. Zamiast więc uznawać, że koronawirus uratował naszą planetę bez naszego zaangażowania, może warto przyjąć lekcję i zadbać o wprowadzenie ekologicznych nawyków w codziennym życiu. Na przykład w pracy.

ekologia w pracy

Jak być eko w pracy

Teraz, gdy firmowe korytarze znów się zapełniają, łatwo jest wrócić do standardowego myślenia i działania. Jak więc wyciągając wnioski z ostatniego kwartału można w środowisku pracy zadbać o los Ziemi. Przynosimy kilka wskazówek:

 1. A może rower? Zastanów się, czy nie chcesz zamienić 4 kółek na 2? Gdy pedałujesz lub idziesz do pracy dbasz o energię na cały dzień pracy, a środowisku oszczędzasz smogu.
 2. Miej parcie na szkło. Albo bidon. Z pewnością nie na plastikowy kubek. Wypijesz z niego 3 łyki w 4 sekundy, a kubek będzie rozkładał się 400 lat.
 3. Złap za garnek. Może warto ugotować dzień wcześniej domowy obiad zamiast zamawiać rozgotowany makaron z podejrzanym sosem? Zamawiając do biura obiady w plastikowych opakowaniach produkujesz nawet 3 kg plastiku miesięcznie. 
 4. Nie drukuj książek. Czasy studiów się skończyły. Świat toczy się w internetach. Maile i raporty można czytać w wersji elektronicznej. Jeśli już musisz coś wydrukować – pamiętaj o możliwości wydruku dwustronnego. 
 5. Oszczędzaj kreatywność. Na przykład na działania ekologiczne. Zamiast pokrywać papierowe flipcharty wykresami, których nie rozszyfrujesz już po godzinie, wybierz bazgrolenie na zmywalnej tablicy.
 6. Odklej się od kartek. Samoprzylepne karteczki mają sens tylko, gdy są zapisane. Jeśli piszesz tam jedno słowo – może zapisz je sobie na czole? A tak poważnie każdy komputer z Windowsem ma aplikację “sticky notes”. Spróbuj, a przestrzeń wokół Ciebie zrobi się nagle mniej fluoryscencyjna.  
 7. Podziel się herbatą. Warto zagotować wodę w czajniku na herbatę dla kilka osób. Przy okazji ludzie z innego działu dowiedzą się jak brzmi Twój głos. Jeśli nie chcesz rozmawiać z ludźmi zagotuj wodę tylko na jedną szklankę – tak jest ekonomicznie.
 8. Nie przekarmiaj urządzeń. Odłączaj laptop od zasilania, gdy ma naładowaną baterię. Tylko z grzeczności nie woła “Już, dość, najadłem się”. W ten sposób oszczędzisz prąd, a bateria w Twoim urządzeniu przetrwa dłużej.
 9. Daj kosza. Segregacja odpadów biurowych jest bardzo istotna. Dlatego wystarczy odpowiednio oznaczyć pojemniki i oczyścić sumienie. To proste jak bambusowa szczoteczka.
 10. Nie jesteś wampirem. Naturalne światło posłuży Twoim oczom i środowisku. Dlatego korzystaj z niego jak najdłużej możesz. Być może właściwe ustawienie biurka pozwoli Ci dłużej korzystać ze światła dziennego?
 11. Zaleś swoje biurko. Uwierz, roślina doniczkowa będzie doskonale pasować do Twojego ulubionego zszywacza. A zupełnie przy okazji oczyści i nawilży powietrze, a także poprawi Twoją produktywność.
 12. Nie wietrz lodówki. Klimatyzację ustaw na temperaturę o 5 stopni niższą niż na zewnątrz i na litość boską zamknij okna. W przeciwnym przypadku klimatyzator pracuje zupełnie bez sensu, podczas gdy Ty ogrzewasz pomieszczenie.

Podejmij nowe wyzwania zawodowe

To co? Zostajesz biurowym specjalistą do spraw ekologii i ekonomii pracy? Gwarantujemy satysfakcję z osiąganych celów, czystą atmosferę pracy i dynamiczne zmiany nawyków. Życzymy Ci powodzenia na nowej drodze zawodowej. W szczoteko już zaczęliśmy wprowadzać te zmiany, oprócz pkt 12 bo i tak nie mamy klimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*