Dlaczego bambus jest super

dlaczego bambus

Jako nastolatek spędzałem godziny przed telewizorem oglądając zawody lekkoatletyczne. Podziwiałem sprawność zawodników i ich niesamowite wyniki. Zastanawiałem się też, jak to się dzieje, że kilkumetrowa wąska tyczka nie łamie się pod ciężarem skoczka. Za to elegancko ugina się pozwalając mu poszybować wysoko nad poprzeczkę. Magia? Nie, to super bambus. Jak to możliwe, żeby tak lekki materiał był jednocześnie tak trwały i elastyczny? No dobra, może jednak jest w tym trochę magii.

Magiczna trawa

Azjatycka roślinność kojarzy mi się z ogromnymi rozmiarami drzew i niesamowitą zielenią liści. Również bambus, który właśnie w Azji występuje najczęściej, osiąga ogromne rozmiary. Z tym, że bambus to nie drzewo. To trawa, której niektóre okazy mierzą sobie nawet 40 metrów. Wyobrażacie sobie trawę o wysokości 10 piętrowego bloku? Czy Wy też macie przed oczami królika olbrzyma, który skubie tę wysoką trawę? Nie? Czyli to tylko ja.

Sprint do góry

Magia bambusa nie kończy się na jego wysokości. Ta roślina niezmiernie szybko rośnie. Przyrost o 1 metr zajmuje niektórym bambusom 24 godziny. Mgnienie oka zdecydowanie nabiera nowego znaczenia. Pomyślicie, że bambus potrzebuje specjalnych warunków, żeby tak śmigać do góry. Nie jest tak do końca. Istnieje ponad 50 rodzajów i około 600 gatunków bambusa, i zdecydowana większość najlepiej radzi sobie w tropikach. Jednak bambus poradzi sobie na każdym gruncie. Nawet Skandynawowie ujęci magią bambusa hodują w swoich pięknych, mroźnych krainach tę niezwykłą trawę.

dlaczego bambus

Bambus a ekologia

Razem z rosnącą świadomością ekologii, rośnie świadomość wykorzystania odnawialnych materiałów. Rośnie też bambus. Ja wiemy dość szybko. Z tego powodu jest on idealnym kandydatem do wsparcia Matki Natury. Robi to na wiele sposobów. Naturalnie wytwarza substancje antygrzybiczne i antybakteryjne, dzięki czemu jest odporny na szkodniki i nie potrzebuje do swojego wzrostu żadnych pestycydów. Hektar porośnięty bambusem może wchłonąć nawet 12 ton dwutlenku węgla produkując przy tym o 35% więcej tlenu niż przeciętne drzewo. Nadaje się też do produkowania energii elektrycznej – nieco ponad 1 kg bambusa produkuje 1 kilowatogodzinę energii elektrycznej. Wystarczy, żeby go pokochać eko miłością? Z pewnością tak. Jednak na tym nie koniec.

Uniwersalny gość

Bambus to materiał uniwersalny i wykorzystywany w wielu dziedzinach życia. Pędy bambusa są pysznym dodatkiem do zup i azjatyckich makaronów. Ekstrakt z bambusa dodany do kosmetyków wzmacnia nasze włosy i paznokcie. Bambusowa miska na stole wygląda jak milion dolarów. Lepiej prezentuje się chyba tylko bambusowa szczoteczka. Bambus jest z powodzeniem używany do produkcji przyborów toaletowych, ponieważ jego wytrzymałość, lekkość i szybkie schnięcie powodują komfort użytkowania. Naturalne antybakteryjne właściwości przekonują natomiast do zdrowego wyboru. W Szczoteko wybieramy bambus Moso, który poza wymienionymi właściwościami posiada jedną, bardzo dla nas ważną – mocno nie smakuje pandom.

Na pewno posmakuje Tobie, dodatkowo w subskrypcji szczoteczki do zębów. Zaglądaj, zamawiaj i pokochaj bambus: www.szczoteko.pl.

Komentarze do “Dlaczego bambus jest super

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*