Co robić by Twoje dziecko miało zdrowe zęby

zdrowe zęby

Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Nadal nie wiemy czy dzieciaki pójdą do szkoły czy będą uczestniczyć w lekcjach zdalnie. Niezależnie od tego jak rozpocznie się ten rok szkolny, uznaliśmy, że jest to dobra okazja by zwrócić uwagę na temat higieny jamy ustnej naszych pociech. Zdrowe zęby u dziecka to podstawa, ale niestety statystyki wskazują, że nie jest tak kolorowo.

Gdzie popełniamy błąd?

Według danych Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej aż 85% sześciolatków ma próchnicę. Wynik dający do myślenia. Zwłaszcza, że sześciolatki są pod stałą opieka rodziców i nie robią niczego bez ich wiedzy. O ile trudno kontrolować nastolatka to małego brzdąca można nauczyć podstawowych zasad, technik mycia zębów, systematyczności. I najlepiej jest zacząć od małego.

Pamiętaj o mleczakach

Mimo posiadanej wiedzy, że zęby mleczne i tak wypadną, nie powinniśmy zaniedbywać ich higieny. O zęby mleczne należy dbać tak samo jak o zęby stałe. Pamiętaj, że jama ustna jest bardzo dobrze unerwiona i ukrwiona. Wszelkie choroby i zapalenia dziąseł bardzo szybko rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Ponadto zęby stałe wyrastają w miejscu zębów mlecznych. Jeśli próchnica pojawi się na mleczakach to zęby stałe dostaną ją w pakiecie. Zdrowe mleczaki to zdrowe zęby stałe.

Kliknij tutaj i dowiedz się dlaczego należy regularnie wymieniać szczoteczkę do zębów

Daj dobry przykład

Dzieci naśladują swoich rodziców. Małe dziewczynki przymierzają ciuchy swoich mam i próbują robić makijaż. Chłopcy udają, że prowadzą auto siedząc na kolanach swoich ojców. Wszyscy rodzice chcą nauczyć swoje dzieci dobrych zachowań społecznych. Dlaczego zatem nie uczyć dzieci prawidłowego dbania o zęby? Oto kilka zachowań, które warto przekazać swojemu dziecku:

 • Myj zęby razem ze swoim dzieckiem – myj codziennie rano i wieczorem, bez wyjątku. Dzieci uczą się obserwując dorosłych. Po pewnym czasie mycie zębów stanie się dla dziecka naturalne i już nie będzie potrzebowało Twojego nadzoru. 
 • Odwiedź dentystę – jak tylko maluchowi zaczną wyrastać zęby mleczne umów się na wizytę. Wczesne wizyty adaptacyjne pozwolą dziecku oswoić się z gabinetem i białym kitlem. Stomatolog przekaże odpowiednie zalecenia w zakresie profilaktyki. 
 • Ogranicz cukier – wiem, że dzieci mogłyby odżywiać się tylko czekoladą i ciężko im odmówić tej małej przyjemności. Natomiast wiedz, że to właśnie cukier odpowiada za szybkie psucie się zębów i próchnicę. Rozpuszczona czekolada czy cukierek pozostaje na zębach i ciężko usunąć ich resztki szczoteczką do zębów. Ograniczenie cukru dotyczy nie tylko słodyczy, ale również napojów, soków czy dżemów.
bambusowa szczoteczka do zębów

Czas na naukę

Wielu rodziców zastanawia się kiedy jest dobry moment na uczenie dziecka posługiwania się szczoteczką do zębów. Wiadomo, że małym dzieciom, które nie potrafią utrzymać w ręku łyżeczki ciężko będzie posługiwać się szczoteczką do zębów. Dlatego póki dziecko nie zdobędzie umiejętności manualnych, obowiązek dbania o higienę jamy ustnej spoczywa na rodzicu. Tak samo jak z posługiwaniem się sztućcami, wiązaniem butów itp. Jedne dzieci uczą się szybciej inne wolniej. Trzeba obserwować i próbować.

Kliknij tutaj i dowiedz się dlaczego warto używać bambusowych szczoteczek do zębów

Jaka szczoteczka do zębów dla dziecka?

Dziecko to mały człowiek. Wystarczy, że jego szczoteczka będzie mniejsza od tej, której używają dorośli. Tak by dziecko mogło się nią swobodnie posługiwać. Ważna jest również twardość włosia. Dla dzieci należy wybierać włosie miękkie, które nie podrażni jego dziąseł. Idealne szczoteczki dla dzieci oferujemy w naszym sklepie www.szczoteko.pl. Wykonane z bambusa, z miękkim włosiem, dostępne w 4 kolorach. Dodatkowo możesz je kupić w modelu subskrypcyjnym. Zamawiasz raz, a my regularnie wymieniamy Twoją szczoteczkę co 2 miesiące. Możesz zamówić pakiet dla całej rodziny. Daj dziecku dobry przykład i dołącz do naszej paczki.

4 Komentarze do “Co robić by Twoje dziecko miało zdrowe zęby

 1. dawid

  w sumie kiepski artykuł. przelatuje się jedynie pobieżnie po temacie.

  1. Mateusz

   Dziękujemy za opinię. Będziemy zwracać uwagę na to by kolejne wpisy były bardziej rozbudowane. Czy jest jakiś temat, który Cię interesuje i chciałbyś, żebyśmy go poruszyli?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*