9 błędów popełnianych przy myciu zębów

9 błędów mycie zębów

Wydaje nam się, że mycie zębów to tak prosta czynność, że nie można tego robić źle. Codziennie sięgamy po szczoteczkę i pastę i używamy ich intuicyjnie. Nie zastanawiamy się nad myciem zębów, tak jak nie myślimy o tym żeby oddychać. Okazuje się, że możemy popełniać sporo błędów. Nie tylko podczas samego mycia, ale również podczas czynności towarzyszących higienie jamy ustnej. Poznaj 9 błędów popełnianych przy myciu zębów.

Wybór niewłaściwej szczoteczki

Istnieje przeświadczenie, że twarda szczoteczka lepiej umyje Twoje zęby. Nie jest tak do końca. Jedyne w czym będzie lepsza to w podrażnieniu dziąseł. Dlatego o ile Twoje zęby nie posiadają wybitnych przebarwień, należy wybierać szczoteczkę miękką lub średnią. Czyści zęby i dodatkowo masuje dziąsła. Najlepiej jednak wybrać się do dentysty i poradzić się eksperta. Dobierze najlepiej.

Elektryczna szczoteczka do zębów. Przeczytaj zanim kupisz.

Zła technika szczotkowania

Kusi nas, żeby malować szczoteczką na zębach okręgi. Najbardziej jednak efektywną i zalecaną techniką jest mycie ruchem wymiatającym Przykładamy szczoteczkę pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów i krótkimi ruchami poruszamy szczoteczką do przodu i do tyłu oraz w górę i w dół. W ten sposób zmieciemy osad z zębów i oczyścimy przestrzenie międzyzębowe.

Zapominanie o przestrzeniach międzyzębowych

Zęby mają cztery strony, a nie dwie 🙂 Oznacza to, że również przestrzenie międzyzębowe powinniśmy wyczyścić przy użyciu nici dentystycznej. Pamiętaj, żeby wykonywać delikatne ruchy, mocne wbijanie nici w dziąsło może skutkować krwawieniem. A tego byśmy nie chcieli.

mycie zębów

Zbyt mocne przyciskanie szczoteczki do zębów

To nie zawody strongmanów. Nie musisz wkładać w to tyle siły. To nie sprawi, że umyjemy zęby skuteczniej, a może się przyczynić do pękania szkliwa i innych uszkodzeń. Krwawienie z dziąseł nie należy do przyjemnych, a włosie Twojej szczoteczki rozjeżdża się na boki już po tygodniu używania. Lepiej myć dłużej, a delikatniej.

Jak dbać i jak często wymieniać szczoteczkę do zębów.

Zbyt krótkie mycie zębów

Przyznaj się. Myjesz zęby przez minimum 2 minuty? Zbyt krótkie mycie zębów jest jednym z najczęściej popełnianych błędów. Na zębach zostaje masę osadu, a bakterie rozwijają się jak szalone. Pomyśl ile czasu dziennie spędzasz na oglądaniu telewizji? Może jednak uzbroisz się w cierpliwość i pożyczysz te 2 minuty swojego czasu od Netflixa?

Mycie zębów bezpośrednio po posiłku

Chodzi głównie o posiłki złożone z owoców. Kwasy w nich zawarte posiadają niskie ph. Mycie zębów zaraz po posiłku powoduje wcieranie kwasów z owoców w szkliwo zębów. W dłuższej perspektywie może to spowodować nadwrażliwość zębów. Zaraz po jedzeniu wystarczy przepłukać zęby wodą.

mycie zębów

Mycie z pominięciem języka i dziąseł

Bakterie znajdują się w całej jamie ustnej, a nie tylko na zębach. Powierzchnia języka jest chropowata, więc bakteriom bardzo łatwo jest znaleźć w nim schronienie. Żeby cieszyć się zdrowiem należy dbać o dziąsła i język tak samo serdecznie jak o zęby. Następnym razem przejedź szczoteczką po wewnętrznej ścianie policzków i po języku.

Dlaczego warto wymienić szczoteczkę na bambusową

Niewłaściwe przechowywanie szczoteczki

Trzymanie szczoteczek całej rodziny w jednym kubku nie jest najlepszą praktyką. Jeśli szczoteczki, a zwłaszcza ich włosie stykają się ze sobą, bakterie wędrują pomiędzy nimi i radośnie się rozmnażają. Dla higieny, powinniśmy trzymać szczoteczki w osobnych kubkach lub chociaż dbać, aby nie stykały się włosiem.

Nieregularna wymiana szczoteczki

Kiedy ostatnio wymieniałeś/aś swoją szczoteczkę? Prawdopodobnie odpowiedź brzmi: nie pamiętam. No właśnie. Regularna wymiana szczoteczki do zębów to klucz do zdrowego uśmiechu. Powinno się to robić co 2 miesiące i po każdej chorobie lub przeziębieniu. Dlatego, że na włosiu rozwijają się groźne dla zdrowia drobnoustroje. Ponadto włosie szczoteczki z czasem się zużywa i nie jest  w stanie czyścić zębów dokładnie. W szczoteko.pl wiemy o tym doskonale, dlatego oferujemy Wam szczoteczki do zębów na abonament. Zamawiasz raz, a my regularnie co 2 miesiące wymieniamy ci szczoteczkę na nową. Ty już nie musisz o tym pamiętać.

2 Komentarze do “9 błędów popełnianych przy myciu zębów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*